Tvoje peníze, 2 odlišné pohledy, 4 tipy jak je rozmnožit

Tolik ožehavé téma. Každý je potřebujeme k životu, každý jeden z nás jich chce mít víc a přesto je jich stále méně?

Pořád ubývají? Ne a ne je rozmnožit? Možná je třeba se konečně zamyslet, jaký k nim vlastně máme vztah. Jak se k nim chováme.. Budete se možná divit, ale to je ještě důležitější než to, za co utrácíme. Zjistit, jestli k nim chováme lásku nebo na ně nadáváme. Takže zamysli se.. Jaká energie Tebou projede, když se zeptáš sám sebe.

Co si myslím o penězích? Co mi přijde na mysl jako první, když vidím tuto hromádku peněz?“

Raduji se nebo mám zlost?

10919000_770072146404411_3301736109103174609_n

Dle mých zkušeností a pocitů vlastních mi vychází dvě odpovědi, začnu tou první, méně příjemnou, která ale potvrzuje fakt, jak to má asi 95% z nás:

 1. „Nenávidim je!“, „Bez peněz by to bylo lepší, méně stresu“, „Už zase musím platit a nic mi nezbyde, achjo“ – připomínají vám tyto povzdechy něco?Pokud ano a toužíte po tom mít peněz víc a vydělávat je s nulovým stresem, cítít to jako zábavu a pohodu, beze strachu? Poradím Ti. Je na Tobě, zda si má slova vezmeš k srdci. Je potřeba změnit vibraci, jakou s penězi a o nich komunikuješ a smýšlíš. Je třeba mít je rád.

  Protože představ si situaci. Vidíš na zastávce autobusu nepříjemného člověka, něco si stále brblá pod vousy, je zamračený, myslíš, že ostatní lidi ho vyhledávají s otevřenou náručí?

  Ne, zklamu Tě. Vyhýbají se mu velkým obloukem. Protože negativitu nechce nasát nikdo, lidé vyhledávají lidi, kteří jsou optimističtí, pozitivní. A stejné je to s penězi, místo peněz si představ ty lidi o kterých jsme se bavili výše, radši se takovému člověku, co brblá, stále si na ně stěžuje, vyhnou. Nechce se jim k němu. Zapadá ti to do sebe? Začni PENÍZE mít rád, pokud jich chceš mít víc. A když se Ti z peněženky vytrousí byť koruna shýbni se pro ní k zemi s láskou. Ne se slovy, co si říkáš v duchu „ježiši, už zase mi vypadla z kapsy, grrr“. Zamysli se, možná to je také důvod, proč chce zmizet, raději si bude hovět v peněžence člověka, který ji miluje!

  Vše kolem nás je láska. A pokud k čemukoliv chováme zášť, to k nám prostě nechce (dosadit si můžeš cokoliv Tě zrovna trápí).

  Nedávejte si to však za vinu. Máme to zakořeněné hlavně z dětství, kdy naši rodiče na peníze nadávali a hlásili své pravdy „peníze nerostou na stromech“, „peníze jsou zlo“, „bohatí si je vydělali podvodem“ atd. Znáte sami. A my si tento vzorec vzali do své mysli jako pravdu. Teď je na nás, jestli tu pravdu budeme chtít změnit. Mám pro vás skvělou zprávu – lze to! Mám to vyzkoušené. :-)

A teď k druhému úhlu pohledu na věc..

 1. „Jééé, další penízky“, „Za tu prémii, co jsem dostala od šéfa si zajedu na nějaký prima víkend, protože si to zasloužím.“, „Ráda platím za všechno, co má pro mě v životě správnou hodnotu“ – vidíte ten rozdíl? Dva odlišné názory, dva odlišní lidé a dva odlišné lidské příběhy. Víte, názor v první případě, dotyčný člověk ani prémii nedostane, protože není naladěný na tu vlnu PŘIJÍMÁNÍ, on ani neočekává, že by nějaké peníze dostal. A zase se vracíme k tomu, že ani peníze k němu nechtějí. Není to moc složitá rovnice, co říkáte? Mně matika ve škole moc nešla, vždycky jsem se děsila, až půjdu k tabuli a mám spočítat rovnici na kterou nevím odpověď, cestu jak se dobrat k výsledku a tak tam trapně přešlapuji.. Ale víte co? V životě jsou dle mého názoru mnohem důležitější věci, které by se měl člověk naučit a jedním z nich je vztah k penězům. Proč nás to ve škole neučili? Proč se máme šrotit matematické příklady, které časem zapomeneme a jsou nám k ničemu? Tolik energie jsme tomu dali. A pak jsme v reálném životě a nevíme, proč se nám pořád peníze sypou z peněženky ven.. Toto je odpověď. Jak o penězích smýšlíme..

Ano, peníze jsou jen papírky, řeknete mi. Ano, není to o tom, že milujete ty konkrétní papírky, ale to, že si představíte, co si za ně pořídíte.

Třeba pozvete svou lásku na večeři na lodi v centru Prahy, nebo na výlet do hor. V obou případech potřebujete peníze. Nejkrásnější zážitek z peněz člověk má, když je investuje tam, kde mu dají něco, co má hlubší hodnotu, než by si dokázal představit. Zážitky ze své mysli a srdce nevymažete!

4 TIPY, JAK POMOCI PENĚZŮM SE ROZMNOŽIT:

 1. Opravdu to potřebuji?

Pokud stojíte před regálem a chcete si pořídit další nové tričko, tento měsíc už v pořadí třetí. Položte si otázku, opravdu ho potřebuji? Není to jentak, že mám nutkání peníze ZA NĚCO utratit? Není to tak trochu závislost? Vždy, když si toto uvědomíme, zjistíme, že bychom se na to měli vykašlat.. Přeci není to tak dlouho, co jsme ze skříně vyhazovali oblečení, které už nenosíme nebo jsme na sobě neměli ani jednou. Ano, dali jsme ho na dobré účely, lidem, kteří oblečení nemají. Tento šlechetný dar je úžasné gesto. Ale! My dali peníze za něco, co jsme vlastně nevyužili. A takto si to doplňte u všeho, za co utrácíte. V domě/bytě se vám válí nevyužité rádoby „domácí pomocníci“, na které se jen práší? Možná toto je odpověď na úvahu, zda by nebylo lepší si příště před tím regálem dát závazek, že si peníze necháte, a třeba si v létě užijete mnohem kvalitnější dovolenou než loni. Místo toho, abyste si pořídili další VĚC, která má jen ukojit nějaké vaše „potěšení“. Za ušetřené peníze můžete strávit dovolenou místo v českém Lipně, někde u moře, po čemž dlouho toužíte. Avšak strach vám to nějak nedovoloval. (pokud se chceš zbavit strachu, rady jak na to najdeš, když klikneš na zabarvený text výše). Je to přeci velká částka peněz.. Nemyslete si, měla jsem stejné úvahy. V tomto mi pomohl bývalý přítel. Řekl mi, peníze budou. A měl pravdu! Byly a bylo jich pak ještě mnohem více. A já mám zážitek na který do smrti nezapomenu, protože jsem byla na milované Mallorce.

 1. Dávám si peníze stranou?

Víte, když nám peníze přijdou na účet. Máme tendence začít rozhazovat a klást si důvody. Tohle potřebuji, tohle taky. A šup šup, hezky je posílat do světa. To je fajn, ano peníze je oběživo, měly by proudit, ale měli byste taky myslet na „horší časy“. Je dobré 20% peněz (z platu, příjmu) si dávat stranou na spoření, to jsou peníze na které jednoduše nesáhnete. Až za několik let x měsíců, kdy si budete chtít rozjet svůj podnikatelský záměr, tak ano. Nebo na bydlení. Zkrátka na to, co stojí zkrátka víc a je nutné z existenčních důvodů. A 10% z platu/příjmu z podnikání si uložte na konto „zábava“ – to jsou peníze jen PRO VÁS. Za to si můžete dopřát cokoliv vám dělá radost! Chcete si skočit bungee, použijte peníze z tohoto konta. Už delší dobu toužíte, že si zajedete na ranč a zajezdíte si na koních? Použijte peníze na svou vášeň! Zasloužíte si to! Zbytek peněz půjde na nutné výdaje.

K tomuto přerozdělování peněz mě inspirovala kniha „Nejbohatší muž v Babyloně“ – netušila jsem, že tak malá knížečka za cca 80 korun mi dá tolik poznatků. Doporučuji. Naučí vás, jak peníze dělit. A kniha má jen pár stránek, takže jen vhodná i pro ty, kteří neradi čtou :-)

b0fb1ce9bb43f6d6ec84c33cbef01493

Tento zvyk vás naučí finanční moudrosti, jak penězům určit, kam patří, ještě než je „rozfofrujete“. Hodně jsem se naučila také v programu Andyho Winsona, kde poukazuje na to, aby když vám peníze přijdou jste jim dali správné místo, kde plní svou službu – podívat se na jeho videa, která jsou zdarma, můžeš tady. Doufám, že ti jeho informace pomůžou, protože je to člověk, který je úspěšný a ukazuje dva pohledy lidí „chudáka a člověka moudrého“. Při sledování jeho videí mi bušilo srdce o sto šest, protože se mi trefil do místa, kde to bylo třeba. Pro proces uzdravování. A změnu finančního myšlení.

 1. Schovávám své peníze v truhle pod postelí?

Čekáš na správný okamžik? Nic si nedopřeješ? Šetříš? Jasně, hýřit bez rozmyslu je jedna věc. Ale, aby peníze proudily je třeba. Peníze jsou oběživo, je to jejich přirozenost. Možná proto, že je držíš pevně v rukou a nechceš pustit, proto k tobě neplynou. Také jsem to tak měla.. Proto Ti chci poradit. Kdykoliv máš peníze vydat a zas se ti nechce. Zkus to tak, že si řekneš, já jsem vlastně ráda, že Ti je můžu dát, protože bez Tvé služby bych nebyla zdravější/šťasnější/uvolněnější. Používám to kdykoliv peníze dávám. Příklad za všechny je, když jedu k benzínce a platím za palivo. Děkuji společnosti, která mi palivo zprostředkovala, protože já mohu dělat, co miluji. Jezdit krajinou, kochat se vším, co po cestě potkám. Zajet za lidmi, které miluji. Navštívit babičku. Což bych bez paliva těžce praktikovala, protože z místa, kde bydlím, bych k babičce musela jet minimálně třemi spoji a ještě by mi to trvalo o x hodin déle. Takže tak! Buď vděčný za službu, za kterou dáváš peníze.

 1. Sleduji za co utrácím?

Co dělají bohatí lidé, sledují své finance, za co uplynulý měsíc utratili. Hned vidíš obrázek toho, kde by ses mohl uskrovnit. Já jsem si k tomu stáhla aplikaci do mobilu „Hand wallet“ (příruční pokladna), kam si hned zapisuji za co platím. Je to příjemná aplikace, která vás „nutí“ hodně přemýšlet o tom, za co peníze vydáváte. Později zjištíš, že to třetí kafe, co si každý den dáváš z automatu by sis mohl ušetřit/odříct a lehce si spočítáš kolik peněz bys za ten měsíc ušetřil, kdyby sis každý den to kafe odřekl. Je to kalkulování v mysli. Které je hodně efektivní. Třeba začneš pít víc vody, která je i zdravější a zjistíš, že se cítíš lépe a ještě šetříš na svou prima dovolenou.

Nerada bych, aby byl tento článek mylně vysvětlen tak, že zbohatnete, když budete šetřit. Tento článek vám má pomoci uvědomit si, za co peníze vydáváte, pracujete tím tak, aby vaše výdaje byly co nejsmysluplnější. A teď ta krutá realita:

V zaměstnání nezbohatneš. V zaměstnání pomáháš někomu jinému tvořit JEHO bohatství. Zbohatneš, když začneš dělat to, co je TVOJÍ vášní (a tak tvořit SVÉ bohatství), pokud bys chtěl vědět víc, jak přijít na to, co to vlastně je a jak to udělat. Píšu o tom ve svém článku tady. Třeba ti pomůže otevřít oči.

Možná ti přišla na mysl otázka. „Jak to mám udělat, jak si rozdělovat peníze, když mi z výplaty nezbyde nic?“ Ikdyby ti zbyla stovka, můžeš začít používat nové poznatky, které jsem Ti sdělila.

Jedná se o zvyk, který když začneš používat, za 21 dní budeš mít vžitý a budeš ho považovat za součást sebe a už nikdy neuděláš to, že přijdeš do obchodu a vykoupíš ho celý bez rozmyslu. :-)

Na závěr s Tebou chci sdílet knihu „Moje peníze“, která mi hodně pomohla otevřít oči a srdce penězům, aby začly proudit do mého života. Napsala ji Zdeňka Jordánová, více o ní se dozvíš v tomto videu, které s Tebou sdílím, hodně se mnou zarezonovalo. Cítím se být na stejné vlně a nejen proto, že je ekonomka a já účetní :-)

9788074390371_moje-penize-aneb-chudoba-neni-ctnost-ale-nemoc.2578

Budu ráda, pokud ti má slova a doporučení pomohou v Tvé další cestě.

Romi

PS: Už sis stáhl/a dárek ode mě? :-) Pokud ne, tady. 

cropped-cropped-detail1.jpg

O autorce: 

Jmenuji se Romča Sedláčková a pomáhám lidem měnit jejich myšlení, díky čemuž pak přesednout ze svého Favorita do Ferrari. :)

Pod pojmem „Ferrari“ si můžete představit cokoliv. Šťastné partnerství, mít více peněz, spokojenou rodinu, být oblíbený mezi ostatními..

Díky tomu, že jsem dřív žila vystresovaný a nenaplněný život, dnes vím, co jsem musela změnit a nyní si mohu užívat každého dne naplno a užívat si lásky, která je kolem nás. Mým poselstvím je předat toto uvědomění dál do světa lidem, kteří si přejí šťastné partnerství, skvělou práci a hojnost financí! Zkrátka cokoliv si doplníš sem ………………… To, proč to teď nemáš je jen ve Tvé mysli!

Letos v dubnu jsem napsala 1. e-book „10 tipů, jak najít vysněného partnera“. 


3 Comments on Tvoje peníze, 2 odlišné pohledy, 4 tipy jak je rozmnožit

  • Romculka
   Březen 4, 2015 at 6:56 pm (3 roky ago)

   To je skvělý přístup k penězům :)

   Odpovědět

1Pingbacks & Trackbacks on Tvoje peníze, 2 odlišné pohledy, 4 tipy jak je rozmnožit

 1. […] Návod, se kterým plně souzním, se dozvíte právě v knize od Zdenky „Moje peníze“ nebo v mém článku, který jsem na toto téma napsala, přečíst si ho můžete zde. […]

Leave a Reply

Přejít k navigační liště