Tomáš procestoval (skoro) celý svět! 20 otázek na tělo :)

Můj kamarád Tomáš procestoval (skoro) celý svět. Jednoho se prostě rozhodl odejít z korporátu a ZAČAL ŽÍT SVŮJ ŽIVOT. I přesto, že vydělával statisícové částky. Vždy, když mi o svém cestování vyprávěl, zasnila jsem se a říkala si, že to bych také ráda :))

UPOUTÁVKU NA ČLÁNEK SI POSLECHNI ZDE. 

12388145_10203813072485926_1449189783_n

foto: Tom a jeho letošní zimní dovolená v Thajsku

Tom mě natolik svými příběhy inspiroval a možná právě proto jsem se rozhodla, že letos objedu celé španělské pobřeží. Pojedu autem, budu spát pod stanem nebo pod širákem u pláže. Usínat s krásnými západy slunce a probouzet se s ranními východy. Upřímně se na to moc těším! O své cestě plánuji napsat cestopis, kde se dozvíte podrobnosti a také vás budu informovat na Facebooku – na stránce Milujeme cestování. Pokud jsi „můj člověk“ a také Tě to zajímá, lajkuj. 

A také věřím, že k tomuto trochu „šílenému“ nápadu jsem došla hlavně díky Tomovi. Takže Tome díky!

A protože inspiroval mě, věřím, že může inspirovat i někoho z vás. Možná si už nějakou dobu říkáš, že bys někam vyrazil/a. Věř, že pravý čas je právě teď. Nikdy nevíš co bude zítra. A tak jsem se rozhodla Toma vyzpovídat. A ještě jednou, teď také veřejně, mu poděkovat, že poodhalil část svého života a rozhodl se s námi sdílet svůj příběh!

To je na úvod vše. Jdeme na to! S vaší pomocí jsem Tomášovi položila 20 otázek na tělo, které nám v tomto rozhovoru zodpověděl. V tuto chvíli se Tom nachází v Thajsku a míří směr Bali, kde bude do jara příštího roku (2016). :)) Ideální zimní dovolená, co říkáte?

Ahoj Tome, předem Ti chci poděkovat za Tvůj čas, kdy nám rád zodpovíš otázky, na které se lidé nejčastěji ptají. Přišlo nám jich požehnaně, takže je evidentní, že lidé prahnou po cestování, ale třeba jim v cestě do své destinace chybí dostatek odvahy, mají z něčeho strach nebo to jsou právě nevyřešené otázky, na které jim ještě nikdo nedal odpověď..

Vím o Tobě, že 3/4 roku procestuješ. Sebereš se a klidně odjedeš na několik měsíců. Mně samotné tento životní styl imponuje, proto mi dovol, abych Ti položila otázky, které pro nás všechny, kteří tento článek čteme, mohou být velkým přínosem a možná právě Tvoje odpověď nás může utvrdit v našem rozhodnutí odcestovat.

 1. Vím, že jsi procestoval už několik zemí (nejen v Evropě), kolik jich dohromady bylo? Můžeš to spočítat a prozradit názvy zemí, které jsi navštívil?

Ani nevím kolik to bylo zemí, ale z pohledu kontinentů mi chybí navštívit Jižní Ameriku a Antarktidu. Jižní Ameriku bych rád co nejdříve navštívil :)

 1. Sama na sobě vnímám, že doba strávená v zahraničí mě vždycky tak nějak „změnila k lepšímu“. A to jsem byla někde dál jen v Anglii, Francii a Španělsku. V čem vnímáš, že Tebe změnilo cestování?

Především jsem se přestal bát a také jsem začal vidět věci jinak. Tím, jak jsem věci začal vidět jinak, tak se změnil můj žebříček hodnot. Mnoho věcí, které jiní vidí jako velký problém, já vnímám jako malichernost. Ale nejpodstatnější je ta ztráta zbytečného strachu. Spousta lidí si zbytečným strachem v podstatě omezuje žití. To, že jednou zemřeme, to nezměníme, ale teď jsme tady a svůj život můžeme vyplnit čím chceme. Nemá smysl se uvazovat na jednu věc a bát se žít.

 1. Když se člověk rozhodne vycestovat do Španělska autem (můj případ). Kde se dají najít informace ohledně cesty – kudy je nejlepší jet, jak probíhá úhrada mýta.. atd?

Osobně bych do Španělska doporučil letecké spojení s nízko-nákladovou společností Ryanair. Dobré ceny jsou především z Bratislavy a myslím že něco létá i z Brna. Půjčení auta je ve Španělsku oproti ostatním zemím velmi levné. Doporučuji mít na půjčení auta kreditní kartu. Při půjčení auta na kreditní kartu za vás ručí banka  a půjčení vás pak vyjde levněji. Jen pozor, ať s kreditní kartou nejdete do mínusu, vyšlo by vás to pak draze.

Pokud do Španělska autem, tak bych se vůbec nebál vzdálenosti. Poté co jsem si koupil auto v USA a procestoval USA křížem krážem, tak se mi změnil pohled na vzdálenost. K plánování cesty pomůžou mapy Google. Stejně tak s přehledem, kde se platí mýto pomůže Google. Vždy lze mýto zaplatit na hranici. Takže není třeba se ničeho bát. Jinak na cestování doporučuji si stáhnout offline mapy, které fungují bez nutností připojení k internetu. Tedy za předpokladu, že máte smartphone s GPS, což považuji při cestování za nutnost. Jako navigaci používám aplikaci „Here“, která je zdarma a umožňuje stáhnout offline mapy do telefonu. Na turistické mapy nebo městské doporučuji aplikaci „Locus“, která rovněž umožňuje stáhnout offline mapy do telefonu. Rovněž doporučuji si při delším pobytu koupit místní SIM s internetem.

 1. Pamatuješ si ještě, kam jsi se rozhodl vycestovat prvně, do které země (na delší dobu)? Co bylo potřeba, aby sis zařídil před cestou? Co bylo zdrojem informací, kde jsi hledal rady a tipy? Je nějaká věc, kterou bys nyní zpětně udělal jinak?

Prvně jsem dlouhodobě vycestoval asi ve dvaceti za svojí přítelkyní do USA, kterou jsem znal z ČR. Ona se rozhodla do USA vycestovat za prací. Zdrojem informací byl internet, ale byl jsem absolutně nepřipraven. Postupem času to hodnotím jako správné řešení. Protože kdybych byl lépe informován, tak bych se vycestovat asi neodvážil. Nakonec jsem v USA zůstal dva roky, i když se dvěma návštěvami České republiky v průběhu toho času.

 1. Měl jsi nějaké strachy, které vyvstaly před cestou? Pokud ano, jak se Ti podařilo proti nim bojovat?

Samozřejmě, že jsem měl strach. Ale univerzální návod, jak s tím bojovat asi neexistuje. Prostě je třeba jej překonat. Většinou se lidé bojí věcí jako: co když nebude ubytování, jak se tam dopravovat a tak dále. Když byste byli v opravdu velké nouzi, někdo místní vám určitě pomůže.

 1. Do které země se rád vracíš a proč?

Momentálně je mým favoritem Jihovýchodní Asie. A to především v zimním období. Je zde poměrně levno a hlavně teplo. Ale kdybych měl říct zemi, kam se opravdu často vracím, tak je to Rakousko. I když v Rakousku jsem vždy jen krátkodobě. Alpy mám rád jak na lyže tak na kolo.

12202316_10203773808704356_1687625794_n

foto: z letošního zimního pobytu v Thajsku (12/2015)

 1. Mnoho lidí fascinuje to, když odjedeš do jiné země klidně na půl roku, jak si vyděláváš na živobytí? Byl jsi někdy v situaci, kdy se něco nevyvedlo a Ty jsi byl nucen spát tzv. „pod mostem“? Pokud ano, jak ses s touto situací vypořádal?

Jde v podstatě pouze o to nebát se. V zemích jako USA nebo Nový Zéland jsem pracoval. Tam lze na život vydělat. Teď mám několik zákazníků v ČR a mohu pracovat vzdáleně přes internet. Dále obchoduji na akciových trzích. Zhruba to stačí na pokrytí životních a cestovních nákladů. Nutno však dodat, že cestuji jako nízkonákladový cestovatel. Takzvaný backpacker, česky baťůžkář.

Nevyvedlo se mi třeba teď, kdy mám investováno do energetických a komoditních společností a ceny energií a komodit (zejména ropa) jsou velmi nízko, a tak jsem přišel velkou část příjmů z dividend a také velkou část investic. V podstatě se jen trochu omezím při cestování. Prostě jednou je lépe a jednou hůře. Nemá smysl se tím stresovat.

Pokud občas nevyjde ubytování, lze přespat na pláži, v parku, nebo na nádraží. Na Novém Zélandu jsem potkal kamaráda Lukáše, který zásadně přespával jen takto. Já jsem si na Zélandu koupil auto, tak sem alespoň přespával v něm.

 1. Ikdyž máme velké možnosti cestování, větší než kdy dřív, stále je ve společnosti ukotveno paradigma, že by žena měla žít s dětmi (rodinou) na jednom místě a necestovat, že to není dobré pro děti. Jak toto vnímáš Ty? Potkal jsi na svých cestách popř. „cestující rodiny s dětmi“?

Potkal jsem mnoho samotných cestovatelek. Především tedy z Německa, Francie, nebo Anglie. Češky až tak moc samy necestují, avšak i je jsem potkal. Rodiny na opravdu dlouhodobé cestě malými dětmi jsem potkal pouze párkrát. Asi to lze spočítat na prstech jedné ruky.

Jinak zůstávání celý život v místě, kde jsme se narodili, případně odstěhování se za prací do Prahy, je specialita Čechů. Jiné národy jsou podstatně mobilnější v rámci své země. Teď nemám na mysli vyloženě cestování.

 1. Většina lidí má pocit, že než odjede do zahraničí je potřeba mít našetřeno mnoho peněz, avšak pro některé je to svazující v tom, že si budou nyní odepírat hodně ze svého života. Nyní budou tak nějak „přežívat“ a pak se vydají na cestu. Ale co když se do té doby něco stane a člověk už nebude moci vycestovat vůbec, že? Kolik je dle Tebe třeba mít peněz pro odcestování do zahraničí a živobytí tam?

Do zemí, kde předpokládáte, že budete pracovat lze vyjet jen s 1000 dolarů. Pokud si hned na začátku chcete koupit auto, tak plus dalších 2000 dolarů. Avšak to nedoporučuji, pouze zmiňuji to minimum, se kterým lze vycestovat. Pokud jedete do Jihovýchodní Asie, lze počítat s deseti tisíci Kč na měsíc. Pokud budete hodně cestovat a nebo jste náročnější na ubytování je nutno počítat s více penězi.

 1. Další velká obava dotazovaných je, že když se vrátí z ciziny, mají strach, že nenajdou práci a budou dlouho na pracovním úřadě. Jak toto vnímáš Ty? Poskytne Ti cestování do jiného země nějakou hodnotu, kterou můžeš tzv. „prodat“ v ČR, kterou jsi nabyl na cestách? Jak to vnímáš?

Když je v ČR necelá šestiprocentní nezaměstnanost, tak jsem přesvědčen, že práci vždy najdete. I když je celkem možné, že bude horší než ta předešlá. Avšak je to snad problém? Prostě můžu hledat dál. Osobně v tom problém nevidím.

Cestování určitě naučí nějaké znalosti, které pomůžou zvýhodnit na pracovním trhu. Avšak toto považuji za nepodstatné a ani tak neuvažuji. Důležitější je jaké zvýhodnění získáte vy osobně. Cestování vám rozšíří obzory, pomůže odnaučit se bát, naučí řešit situace. A v neposlední řadě budete mít na co vzpomínat. Váš bývalý kolega bude vzpomínat akorát tak na poradu před deseti lety, případně na čtrnáctidení exotickou dovolenou na Kubě. Na dovolené nikdy danou zemi nepoznáte, je třeba žít s místními, abyste danou zemi poznali.

 1. Kolem se slýchává, že pro ženy je cestování do zahraničí nebezpečné – co si o tom myslíš Ty? Potkal jsi na cestách nějakou ženu, co cestovala sama (s kamarádkou)? Jaký byl její příběh (jak se k cestování dostala, co ji přimělo vyjet ze své země?

Jak jsem říkal dříve, samostatné cestovatelky jsem potkal. Například jsem potkal mladou Němku, která se rozhodla přejet Nový Zéland na kole, a přespávala ve stanu vedle silnice podle toho kam dojela. Obvykle takto cestují mladí po skončení vysoké školy. Vydají se třeba na rok do ciziny za poznáním. Což si myslím že je správné. Lze využít pracovní víza pro mladé, které nějaké země poskytují.

Každopádně je cestování pro samotnou ženu více nebezpečné. Avšak myslím si, že co se týče západních zemí není třeba se bát. Avšak rozhodně bych doporučil vyhnout se islámským zemím. A k opravdu velké obezřetnosti bych nabádal co se týče Indie. Indie je skvělá a oblíbená země pro individuální turistiku, ale pro samotné ženy je třeba aby byly opatrné.

12231274_10203776660935660_1263079392_n

foto: thajské opice, které rády zdržují provoz na silnici :)

 1. Nastala někdy chvíle, kdy bys litoval, že jsi na cestách? Chybí Ti někdy rodina, přátelé?

Litoval jsem při mé první cestě. Litoval jsem, že jsem opustil práci, že nemám kde spát apod. To, že tento krok byl správný, jsem ocenil až později. Od té doby jsem svých cest nelitoval.

Rodina mi někdy chybí. Ale to tak prostě je. A přátele si najdete všude.

 1. Jakým jazykem nejčastěji na cestách mluvíš? Kolika jazyky umíš mluvit? Setkal ses někdy se situací, že by Ti někdo nerozuměl? Pokud ano, jak jsi tuto situaci vyřešil?

V podstatě mluvím pouze anglicky. Trochu rozumím cizích jazyků, ale to není na plynulé úrovni. Jinak se lze domluvit gesty. Anebo doporučuji aplikaci Google Translator, kde si požadované jazyky můžete stáhnout offline do telefonu. Google Translator dokonce rozumí mluvené řeči. Opravdu velmi doporučuji.

 1. Prozradil jsi mi, že Ti bylo poskytnuto ubytování zdarma výměnou za hlídání psa. V jaké to bylo zemi? Je toto možné i jinde – ve Španělsku? Jak to funguje/kde jsi k nabídce přišel? V ČR je nemyslitelné, že by někdo nechal cizímu člověku nemovitost a odjel… V jiné rodině jsi zas pomáhal natírat plot výměnou za peníze, jak to funguje v jiných zemích?

Češi by v životě nenechali cizího člověka doma v baráku hlídat psa, když jedou na dovolenou. Tohle konkrétně bylo na Novém Zélandu. Prostě jiná mentalita. Tuto práci jsem našel na inzerát. Inzeráty najdete buď na internetu, anebo nástěnky v obchodech s inzeráty.

 1. Jak to probíhá, když chce člověk odletět do cizí země se psem? Co je všechno potřeba zařídit/co to obnáší?

Po Evropě by správně měl být zdravotní pas psa. Ten vystaví veterinář. Ale prakticky to v schengentském prostoru nikdo neřeší. Tedy po Evropě bych to vůbec neřešil. Pokud chcete se psem letět, je třeba najít leteckou společnost, která to umožňuje. Což je občas problém. Chtěl jsem se psem třeba na Nový Zéland, avšak tam je vyžadovaná předem půlroční karanténa v Anglii. Tedy prakticky nereálné.

 1. Našel sis na cestách dobré kamarády? Lze se zamilovat a žít s cizincem? Jaký máš názor?

Když cestujete sám jako backpacker, vždy si najdete nějaké kamarády. Většinou jiné backpackery, kteří jsou ve stejné situaci jako vy a jsou velmi přátelští. Často se k nim na pár dní připojím a cestuji s nimi.

Zamilovat se lze do kohokoliv. Otázkou spíš je, jestli se s cizincem dá žít. Myslím, že v rámci jedné kultury to lze celkem snadno. Myslím že bez problémů bude česká holka žit třeba s američanem. Avšak vyvaroval bych se žití se partnerem jiné kultury. Třeba muslimské nebo hinduistické. Tady myslím že šance na úspěch jsou nízké.

 1. Od čtenářky Markéty jsem dostala několik otázek na téma, v současnosti v Čechách hodně žhavé destinace, Indonésie. Konkrétně Bali. Na internetu jsou informace, že se lze najíst v Bali přepočtu na koruny za 50,-/je to reálné? Lze se kvalitně najíst za takovou cenu?

Určitě se za takovou cenu najíst dá. I o něco levněji. Když ale budete chtít opravdu výborné jídlo v restauraci, je třeba počítat dvojnásobkem.

 1. Co je potřeba k tomu, když chce člověk podnikat na Bali? V cestovním ruchu a podobně?

Úřady jsou v podnikání celkem benevolentní, a tak bych začal bez jakéhokoliv povolení. Formální věci bych řešil později. Drobní podnikatelé žádné daně neřeší a zdá se, že úřady to ani netrápí. Jak fungují formálnosti s založením podnikání v Indonésii to nevím.

 1. Pokud by chtěla Markéta přijet na Bali s dcerkou, třeba na půl roku. Jak to tam funguje se stykem s balijskými stejně starými dětmi? Existují tam nějaká centra?

Takovéto věci jsem viděl třeba v USA, kde migrantům umožní integraci a platí to vláda. Ale na Bali si nejsem jist. Spíš o tom pochybuji. Asi bych dceru posílal do místní školy. Myslím, že malé dítě se snadněji aklimatizuje. Každopádně na tuto otázku nedokážu relevantně odpovědět, proto bych doporučil hledat odpověď z jiných zdrojů.

 1. Procestoval jsi toho mnoho. Existuje něco, v čem jsme jakožto češi ještě hodně pozadu? Co se Ti líbí na České Republice? Je nějaký důvod, proč máš stále trvalé bydliště u nás a ne v jiné zemi?

Trvalé bydliště v České republice nemám. Ale to je pouze z praktických daňových důvodů. Každopádně se do České republiky vždy vracím jen skoro na polovinu roku. Všude je po Evropě blízko. V rozumné vzdálenosti máme pěkné hory, lesy, termální prameny, ale i moře. V porovnání s Evropou zde máme dobré ceny na živobytí. A také nejlevnější dobré pivo co jsem měl možnost ochutnat.

Neřekl bych, že jsou Češi pozadu. V něčem jsou horší v něčem zas lepší. Avšak největší náš problém je naše povaha. Velmi často jsme naštvaní a závidíme si. Neumíme žít. Avšak nutno říct, že toto je problém velké části Evropy. Třeba Němci jsou na tom jen o málo lépe. Ale neočekávám, že se toto dohledné době změní. Další velké mínus je složitý byrokratický systém na vysoké daňové zatížení. Což je opět problém stále zkostnatěl1é Evropy.

Ještě jednou děkuji za Tvé odpovědi, které mně samotné pomohly se utvrdit hned v několika ohledech. A věřím, že i naším čtenářům článek pomohl :-)

O autorce: 

12278758_10205399452047489_4224386171452191224_n

Jmenuji se Romča Sedláčková a pomáhám lidem měnit jejich myšlení, díky čemuž pak přesednout ze svého Favorita do Ferrari. :)

Pod pojmem „Ferrari“ si můžete představit cokoliv. Šťastné partnerství, mít více peněz, spokojenou rodinu, být oblíbený mezi ostatními..

Díky tomu, že jsem dřív žila vystresovaný a nenaplněný život, dnes vím, co jsem musela změnit a nyní si mohu užívat každého dne naplno a radovat se z lásky, která je kolem nás. Mým poselstvím je předat toto uvědomění dál do světa lidem, kteří si přejí šťastné partnerství, skvělou práci a hojnost financí! Zkrátka cokoliv si doplníš sem ………………… To, proč to teď nemáš je jen ve Tvé mysli!

Letos v dubnu jsem napsala 1. e-book „10 tipů, jak si najít vysněného partnera“


Leave a Reply

Přejít k navigační liště