Když uklízení není nuda :-)

Je to asi týden, co jsem skrze doporučení mé kamarádky Verči navštívila kurz o vybudování lásky k domovu, nesoucí název Love your home (o čem tento celý kurz je se dozvíte, když rozkliknete zabarvený text „Love your home“), který se konal v Praze, přímo v bytě zakladatelky projektu, Martinky.

stove-338139_1280

Do té doby jsem netušila, co mě čeká.

Cílem tohoto projektu je vytvořit doma prostředí tak, aby se člověk domů rád vracel.

S pocitem, že mu tam je příjemně a ne s povinností v hlavě, že musím zas udělat to a to a vůbec si doma neodpočinu. A přece domov by měl být místem právě odpočinku.

Já se na tento kurz rozhodla vyrazit právě z důvodu toho, že systematický úklid byl pro mě velkou neznámou. Protože automaticky přejímáme zvyky svých rodičů, měla jsem radost, že se mohu přiučit něčemu novému.

Mé první kroky do bytu, kde Martina kurz pořádala, byly pro mě udivením. Proč? Cítila jsem se v tom bytě tak lehce. Vše uspořádané a na svém místě. Ne jako u mě doma, kde narazíte na odložené časopisy na židli, které už opravdu číst nebudu a prostě tam jsou :-)

Zbytečně!

O čem jsem se na kurzu přesvědčila?

Myslela jsem si, že už jsem všechny věci probrala a vyhodila, darovala, či prodala vše, co už nepoužívám. Po prohlédnutí Martiny bytu jsem se přesvědčila, že jsem na omylu a mám stále na čem pracovat, protože Marťa ve svém bytě má jen věci, které doopravdy používá. 

Co mě na kurzu mile překvapilo?

Martinu jsem měla možnost osobně poznat poprvé a byla jsem nadšená, jak hezky umí všechno vysvětlit a jak zorganizovaný člověk to je. Sama na sebe na začátku práskla, že organizace je její silná stránka a během kurzu jsme se o tom mohly s ostatními návštěvnicemi samy přesvědčit. A také mě zahřálo u srdce s jakou lásku své poslání vykonává. 

Také jsme se jí ptaly, jak se k tomuto tématu dostala. A tím, že je to cestovatelský nadšenec (čímž je mi dost blízká), tak zjistila, že jak je věčně na cestách, bere si s sebou jen potřebné věci. A stěhovat domácnost několikrát do roka s miliony nepotřebnými věcmi je úplná blbost a ztráta energie. Vše ji dalo smysl, a proto se rozhodla tím inspirovat i ostatní na svých kurzech. 

Také pro mě bylo novinkou, že se svým přítelem mají zavedenou krabičku na věci, které se jentak povalují po bytě.

Jsou naučení tak, že všechny věci odložené na stole, židli, kuchyňské lince musí zmizet a tak je odkládají do této krabičky. Jsou to věci, které prostě své místo nemají, protože nemají v bytě co dělat.

A za týden udělají inventuru a když ty věci nepotřebují, tak je prostě vyhodí. Mohou to být různé vizitky, vzkazy, malé kravinky.. Já sama jsem zjistila, že ikdyž si domu vezmu reklamní letáky, nemám čas si v nich listovat a pak je stejné nesu do sběru. Proč tedy dělat tento zbytečný krok, takže si na poštovní schránku jednoduše napíši „nevhazovat reklamní letáky“ a je to! Proč žít život složitě, když to jde jednoduše, že? 

20131023-222658-dsc06804-300x400

Marťa nám totiž na kurzu ukázala celý svůj byt, prošli jsme ho od koupelny po šatní skříň.

A já byla nadšená z toho, jak je fajn, když má vše své místo. I mobily mají své místo a počítače se po práci (ikdyž není finálně dodělaná) ukládají do knihovny. Nic na stole prostě neleží.. Pak se krásně předejde zmatečnému hledání věcí.. Takže za mě naprostá jednička, když bych mohla známkovat.

Na kurzu byla skvělá atmosféra. Byly jsme tam dohromady tři ženy, které se chtěly dozvědět více o tomto (pro mě) zákeřném tématu – uklízení. Protože pro mě osobně to není koníček, radši trávím čas venku a po výletech :-) Takže jsem byla nadšená z toho, jak nám Martina poradila v tom, jak systematicky domácnost uklízet každý den, aby toho pak nebylo tolik na jeden den v týdnu. A mohli jste si užívat radovánky venku (ještě kor když je tak krásně) a nestrávili ho celodenním úklidem.

Proč kurz doporučuji?

Cítila jsem se tam jako doma. Díky tomu, že kurz probíhá přímo v domácnosti, která se řídí „zákony“, které Marťa učí, se máte možnost přesvědčit, že to zkrátka jde! Nevím, co se na kurzu se mnou stalo, ale hned druhý den jsem se pustila do „minimalizace“ (vyhazování nebo darování věcí, které jsem přes rok nepoužila) koupelny. Přebytečnosti jsem odvezla mamce a tam jsme je rozdělily, co by se mohlo hodit babičce, něco si nechala mamka, něco jsme daly její kamarádce s dcerou.

towels-569139_1280

A když tento úkol splníte (zbavit se nepotřebného), zjistíte, jak jste si ulevili. Protože věci, byť tam jenom leží zastrčené ve skříni, na nás mají obrovský vliv – zahlcují naší mysl. Uvidíte sami, jak si ulevíte a vaše mysl bude lépe fungovat. Přijdou nápady, člověk se cítí hned „lehčí“. :-)

Zajímavý je i krok, kdy si vytisknete tabulku činností, které je potřeba udělat 1x týdně, co 1x za čtrnáct dní,1x měsíčně a 1xročně.

A pak si odšrktáváte, co jste už udělali. Z toho budete mít skvělý pocit! A skvěle to funguje i na chlapy. Protože muži jsou od přírody soutěživí. Můžete si každý vzít jinou barvičku a škrtat, co jste udělali. Uvidíte, že Váš partner nebude chtít zůstat pozadu :)

Ještě jednou Martě děkuji za tento skvělý kurz, protože jsem se dozvěděla spousty zajímavostí, třeba, že je fajn místo sáčků (mikrotenových) na svačinu používat plastovou krabičku. Tím méně zamořujeme svět a je to pravda.

Kurz mě zmotivoval natolik, že postupně svou domácnost minimalizuji a všemu hledám své místo. Pustila jsem se i do úklidu šatní skříně. Kdy jsem si udělala tři hromádky:

1) věci, které jsem na sobě neměla rok

2) věci, které nosím občas (1x za 14 dní/měsíc)

3) věci, které nosím často (každý týden aspoň 1x)

bin-160461_1280

A hromádku s oblečením, které jsem neměla rok na sobě, jsem prostě darovala dál.

Jednak máte skvělý pocit, když uděláte radost někomu dalšímu, ikdyby jste oblečení dali k popelnici, protože si myslíte, že ho nikdo neunosí.

Hromádku s oblečením, co nosím občas, tam jsem se rozhodla, zda se mi to ještě líbí nebo ne. Pokud jsem si odpověděla záporně, darovala jsem dál. Lidem, kterým ještě udělá radost.

Sama ze své zkušenosti vím, kdy jsem bydlela u bývalého u přítele, kde byly staré skříně plné nepotřebných věcí a oblečení, všude se povalovaly věci, byla jsem roztržitá, v mysli nepořádek podobný jako jsem viděla na stole.. Když jsem se odstěhovala do svého, kde jsem si svou paní a kde nebylo moc nábytku a věcí, tak to ze mě všechno spadlo.

Takže opravdu – místo, ve kterém žijeme, má na nás obrovský vliv.

Bordel v bytě = nepořádek v mysli. Uklizený a uspořádaný byt, vše má své místo = čistá mysl.

Já neříkám, že si v uklízení libuji, ale nepotřebného je opravdu lepší se zbavit, než tím zatěžovat své tělo. :-)

Je super, když je člověk otevřený novému, to se pak hodně dozví a automaticky ho to posune dál (nejen co se týče čisté domácnosti). Alespoň v mém případě to tak funguje a jsem za to vděčná! Takže pokud uvažujete, že byste kurz chtěli navštívit, napište Martině a registrujte se. Pro mě bylo toto tříhodinové setkání opravdu výživné a to nemyslím proto, že jsme dostali luxusní jednohubky a dáreček na závěr, ale díky tomu, co nového jsem se dozvěděla a to, že mohu pracovat na své domácnosti dle pravidel. A nastavit ji tak, aby systém stejně dobře fungoval nejen pro mě, ale i pro mého budoucího partnera a rodinu. Takže děkuji!

A na závěr mám pro vás překvapení! A dáreček..

PS: A protože já sama mám ráda dárečky a věřím, že někteří z vás také, posílám odkaz i na Martiny ebook „7 kroků, jak začít s organizováním vašeho domova“, kde najdete dost tipů, o kterých jsem tady vůbec nepsala a možná se pak taky rozhodnete kurz navštívit. Ebook zdarma si stáhněte tady. 

S láskou, Romi

11253799_10203831268414754_294256051_n

O autorce: 

Jmenuji se Romča Sedláčková a pomáhám lidem měnit jejich myšlení, díky čemuž pak přesednout ze svého Favorita do Ferrari. :)

Pod pojmem „Ferrari“ si můžete představit cokoliv. Šťastné partnerství, mít více peněz, spokojenou rodinu, být oblíbený mezi ostatními..

Díky tomu, že jsem dřív žila vystresovaný a nenaplněný život, dnes vím, co jsem musela změnit a nyní si mohu užívat každého dne naplno a užívat si lásky, která je kolem nás. Mým poselstvím je předat toto uvědomění dál do světa lidem, kteří si přejí šťastné partnerství, skvělou práci a hojnost financí! Zkrátka cokoliv si doplníš sem ………………… To, proč to teď nemáš je jen ve Tvé mysli!

Letos v dubnu jsem napsala 1. e-book „10 tipů, jak najít vysněného partnera“. 

Obrázky použity z webu http://www.pixabay.com (ke stažení zdarma)


Leave a Reply

Přejít k navigační liště