Jak (u)šetřit peníze?

Domnívám se, že takovou otázku si položil za svůj život skoro každý. Jak ušetřit?

moneybox-158346_1280

Zatímco proplouvám životem, tak jsem zjistila zásadní věc – uvědomění, o které se s vámi teď ráda podělím.

Nejprve je zapotřebí si uvědomit, že peníze jsou oběživo. Peníze jsou tu od toho, aby běhaly sem a tam. K nám a pak zas od nás. Je to přirozené asi stejně jako to, že večer si vyčistíte zuby a ráno můžete znovu.

Ale! Jedno důležité „ale“ tady přeci jen je. 

Dávejme peníze pouze tam (tomu), co má pro nás hodnotu. Vybírejme si z toho seznamu věcí jen to, co se nám líbí, co doopravdy chceme. Rozmýšlejme než si cokoliv „bez rozmyslu“ koupíme. Potřebujeme to? Když to nekoupíme, stane se něco? Pokud si odpovíme, že bez toho žít prostě nemůžeme, pak si to kupme.

A taky s radostí vyměňme peníze za to, co nás těší, co nás posouvá dál v životě, co nám dělá radost :-)

Dnes na nás ze všech stran věci křičí „kup si mě, kup si mě“. Ale pokud bychom si měli koupit všechno, co nám kdo vnutí, abychom neurazili, můžeme vydělávat pouze na tyto „kraviny“ a nikdy si neušetříme na věci, které pro nás mají opravdovou hodnotu.

Nejvíc peněz utratíme kupováním denních blbin a maličkostí, které vůbec k životu nepotřebujeme. Proto přemýšlejme před tím než si něco koupíme. Koruna ke koruně sedá..

A další důležitý poznatek je, že květinu můžete pořídit u obchodníka, který je vám už od pohledu nepříjemný, nesnaží se vám vyjít vstříc, hází na vás pohledy takového typu, jen abyste tzv. „neotravovali a zas odešli“. A pak je obchodník, který se vám snaží vytvořit kytici takovou, že vás samotné to hřeje u srdce, s jakou láskou dílo vytvořil. Tomu člověku pak peníze dáte mnohem rádi, je to tak?

Ono totiž ten pocit s kterým peníze vydáváme je také velmi důležitá energie. Proto, když máme platit za něco, za co se nám platit nechce, vytváříme si špatnou energii vůči penězům, a tak blokujeme ono „dostávání“ je nazpět.

Takže, ono je to velice jednoduché. A přesto se obchodníci dopouštějí takových zásadních chyb a pak se diví, že jim klesají tržby a nakonec obchod musí zavřít. Budoucnost takových firem máme ve svých rukou právě MY, zákazníci, a to je na tom to krásné. Ale také obchodníci. Jenže! Když budou chtít jen PRODAT bez darování nějaké hodnoty a něčeho navíc, jsou jen lacinou kopií. Buďme proto odlišní od druhých právě svou originalitou a jedinečností!

Vždy mi přirostou k srdci obchody a podniky, kde se cítím dobře. Chovají se ke mně lidsky a s úsměvem na rtech, dají něco navíc, co nečekám. Ráda chodím nakupovat do Lidlu a Ikei. Když člověk nakoupí to, z čeho má pak radost, vůbec nelituje toho, že peníze vydal. Proč taky!

 • Ale abychom se vrátili k zásadě číslo jedna!

Obchody jsou plné věcí. Dřív tolik věcí nebylo.. Tolik druhů šamponů, hraček, oblečení. Kdo se v tom má vyznat, že? Možná máte stejný „problém“ jako já, že když si máte vybrat z většího množství zboží stejného druhu, tak stojíte před regálem, minuty plynou, a vy nevíte.. Možná už máte svou ozkoušenou značku, a tak jdete na jistotu :)

Tolik věcí, co nás obklopuje, které si můžeme koupit. Televizní reklamy, které manipulují naší mysl. Křičí na vás „kupte si prací prášek Ariel, protože je nejlepší!“.

Je to opravdu tak? Nebuďte bláhoví. To jen obchodní průmysl chce vydělat. A z něčeho se přeci ta reklama musí zaplatit, že? A kdo jiný než zákazník? Takže ve finále neplatíte za kvalitu, kterou hlásají v reklamě, nýbrž na onu předraženou reklamu.

Takže přemýšlejme u toho nakupování.

„Investujme“ hlavně do toho, co má pro nás velkou hodnotu, ikdyž je to v našich očích v tu chvíli spousty peněz.. Já to mám tak s výlety, víkendovými pobyty, dovolenými. Protože to není vždycky levná záležitost, ale ten rozhled, co mi to dodá, když odjedu někam jinam. To je pro mě HODNOTA. Dodá mi to neskutečnou Inspiraci. Nové nápady. Svěží mysl. To se nedá penězy zaplatit. Takže nad tím nepřemýšlím. Cestování si prostě dopřeju. Ale na druhou stranu, zbytečnosti do domácnosti prostě nekupuji.

Mince má vždycky dvě strany a záleží na tom, co preferujeme v našem životě. Je to jen o NÁS! :)

Myslím, že do budoucna bude mít televizní kanál „problém“, protože většina mladých soustřeďují svou energii do internetu, než do televize. Osobně televizi už asi pět let nemám a vůbec mi nechybí. Moje mysl se zklidnila. Není roztěkaná, tak jako dříve, kdy to doma jelo na plné obrátky. Dneska mi to už spíš vadí.. Dnes přemýšlím, co si do své hlavy pustím. Protože, co slyšíme, vidíme, nás velmi ovlivňuje! A to, co potřebuji vědět si najdu zkrátka na netu :)

A tak nemusím čelit nějaké vtíravé reklamě, která chce jen mé peníze. Dnes dám spíše na doporučení přátel, rodiny, zkušenosti.

 • Můj další tip pro vás jak ušetřit?

Jděte do obchodu pouze se seznamem toho, co opravdu potřebujete.

Ne pro to, co vás zláká přímo v supermarketu. Většinou to jsou právě ty správné fígle obchodníků, kterým nakonec odoláte. Zmanipulují vás různými slevami, nebo dají produkt na správné místo, aby ho vaše oči spatřily a nakonec jste koupili!

A to nejhorší, co můžete udělat jít do obchodu s prázdným žaludkem. To nakoupíte i to, co vám projde a vy to nestačíte zkonzumovat. Máte prostě „velké oči“.

Dneska už nakupuji jen to, co potřebuji, ne to co si myslím, že potřebuji. A to, co dělá můj život rájem na Zemi.

A hodně to odlehčí mé peněžence a nakonec mi zbydou finance na věci, na kterých mi záleží. Nejlepší pocit mám z toho, když mohu dát finance někomu, kdo mě posune v mém osobním rozvoji dál. Pomůže mi překonat bloky z minulosti, naučím se díky kurzu žít šťastnější život, nežít ve strachu a cítit hojnost.

 • Další tip jak nakupovat, abyste ušetřili?

Dobré je zadat objednávku na internetu a zboží vám doveze přímo domů kurýr. Jako to je dnes již zařízené u Tesca. Vyberete si, co POTŘEBUJETE, UŠETŘÍTE ČAS zbytečným postáváním ve frontě a máte tak čas na věci, které vás opravdu zajímají a baví. To mi přijde jako velký posun dnešní doby :-)

A jistě vás bude zajímat – jak nakupovat a dostat část peněz z nákupu nazpátek?

Teď vám řeknu jednu příhodu, co se mi nedávno stala. Pochopíte, že věci se nedějí náhodou a že vše má svůj důvod.. :)

To takhle jednoho rána jedu s Roxy (moje skoro tříměsíční fenka) na očkování k veterináři. Mamka mě poprosí, zda bych ji půjčila peníze na maso, které tam bude vyzvedávat, protože jela s námi a neměla vybranou hotovost. Říkám, že není problém. A jedu si to k bankomatu. Vkládám kartu, černá obrazovka, karta se mi nevrací nazpátek, ikdyž mačkám cokoliv na klávesnici. Trochu zpanikařím. Za mnou stojí pán, který si chce taky vybrat hotovost. Upozorňuji ho, ať si jede radši jinam, že tenhle bankomat žere karty 😀

A tak volám mamce, že bohužel vybrat nemůžu. Volám na horkou linku pomoci, která je uvedena na bankomatu. Tam mi kartu blokují a prý si musím zažádat o novou.. Jéé, problém navíc, protože si hotovost musím do té doby vybírat v bance (novou kartu mi prý vystaví do týdne, dozvídám se později..). A tak dostávám radu, že si do té doby mohu platit kreditní kartou a následně tam peníze vrátím ze svého běžného účtu. Říkám si ok. Později z výpisu zjišťuji, že z každé transakce, kterou platím kartou skrze svou kreditku, mám 1% k dobru, což jsem nevěděla! Takže vše „zlé“ je k něčemu dobré.. Jen si počkat pro co měla být tato situace dobrá. Do té doby jsem měla totiž za to, že % dostávám pouze z plateb obchodníků, které mají s mou bankou vztah. Ale ne, z KAŽDÉ transakce. To mohu ušetřit peněz během roku, říkám si v hlavě. A TO JE SUPER! :-)

dollar-592512_1280

Takže další cesta, která vám bude k dobru. Ale podotýkám, že je potřeba vždy danou částku, kterou jste skrze kreditku platili, vrátit na kreditku zpět z běžného účtu, jinak naskakují úroky. Pozeptejte se ve své bance. Já mám účetní období od prvního do posledního dne v měsíci a musím danou splátku uhradit vždy do dvacátého a využijete tak bezúročného období.

Je úžasné, když člověk objeví díky prvotnímu nezdaru RADOST!

Počkejte si na výsledek, vždy to stojí za to! A platí to u všeho! Nic se neděje náhodou. Jen je třeba mít oči a srdce otevřené. Přeji vám, abyste měli pocit hojnosti v srdci. A věděli, že si můžete dovolit vše. A můžete mít vše, co si přejete.

cropped-cropped-detail1.jpg

O autorce: 

Jmenuji se Romča Sedláčková a pomáhám lidem měnit jejich myšlení, díky čemuž pak přesednout ze svého Favorita do Ferrari. :)

Pod pojmem „Ferrari“ si můžete představit cokoliv. Šťastné partnerství, mít více peněz, spokojenou rodinu, být oblíbený mezi ostatními..

Díky tomu, že jsem dřív žila vystresovaný a nenaplněný život, dnes vím, co jsem musela změnit a nyní si mohu užívat každého dne naplno a radovat se z lásky, která je kolem nás. Mým poselstvím je předat toto uvědomění dál do světa lidem, kteří si přejí šťastné partnerství, skvělou práci a hojnost financí! Zkrátka cokoliv si doplníš sem ………………… To, proč to teď nemáš je jen ve Tvé mysli!

Letos v dubnu jsem napsala 1. e-book „10 tipů, jak najít vysněného partnera“. 

Obrázky použity z webu http://www.pixabay.com (ke stažení zdarma)

 

 

 


2 Comments on Jak (u)šetřit peníze?

 1. Veronika
  Červenec 3, 2015 at 7:36 am (3 roky ago)

  Ahoj Romi,
  hezký článek,.. mám ráda toto přísloví, : „Nejsem tak bohatá, abych si kupovala levné věci“
  Tím neříkám, že nenakupuji levně…..ale jsou zkrátka věci, za které se vyplatí dát požadovanou hodnotu :)
  měj se krásně
  Veronika

  Odpovědět
  • Profile photo of Romča Sedláčková
   Romča Sedláčková
   Srpen 19, 2015 at 9:03 pm (2 roky ago)

   Veroniko, máš naprostou pravdu. U některých věcí se vyplatí připlatit :) Souhlasím!

   Odpovědět

Leave a Reply

Přejít k navigační liště