5 kroků jak zachránit vztah, manželství

UPOUTÁVKU K ČLÁNKU SI MŮŽEŠ PUSTIT TADY. :-)

Dlouho jsem se snažila svému bývalému příteli vysvětlit, že vidět se jednou za čtrnáct dní je pro mě fakt málo. V té době jsem ještě nevěděla, že důkazem lásky od druhého, který je pro mě bytostně důležitý, považuji právě POZORNOST.

Nejvíc si cením toho, když mi druhý věnuje svůj čas, protože já mu ho přeci chci taky věnovat! Chci s ním sdílet společné zážitky. Chvíle, kdy si jentak povídáme u čaje nebo lelkujeme v trávě na dece. Vždyť to je to, co tolik vztah utužuje.

married-couple-1232510_1280

Nemohla jsem uvěřit tomu, že on to nechápal! Rozčilovala jsem se.. Jemu to přišlo normální. Neměl tu potřebu. Ano, na začátku vztahu neměl moc času. To jsem věděla. S tím jsem do toho vztahu šla. Avšak nemohla jsem pochopit, že nemá stejný chtíč jako já. A ikdyž byly chvíle, kdy jsme se vidět mohli, tak on po tom nikterak extra netoužil.. Mluvil totiž jiným jazykem lásky než já..

Po pozdějším bádání jsem se však dopátrala, že každý z nás druhému projevujeme svou lásku jiným způsobem. A ten náš způsob, že nemusí být tím správným projevem lásky i pro druhého.. Vše, co se líbí nám se nemusí líbit druhému. Proto je třeba spolu o tomto komunikovat, co je pro druhého bytostně důležité.

A buď to druhý z lásky k vám chce udělat (chce se naučit vašemu jazyku lásky, kterému rozumíte) nebo ne a cesty rozejdou (jak se tomu stalo v mém případě), protože já nedokážu být ve vztahu, kdy se cítím jako bych ve vztahu nebyla. S bývalým jsem to komunikovala, on však ke mně zřejmě necítil tolik lásky, aby se snažil naplnit mou nádrž lásky a my se viděli častěji..

Ano, ideální stav je, když dva mluví stejným jazykem lásky. To se mi stalo v životě také. Ale zrovna s jiným bývalým přítelem jsme oba měli primární jazyk lásky pozornost, a proto to fungovalo skvěle docela dlouho, ale pak jsme se v tom vztahu začali dusit, respektive asi já dřív. Chtěla jsem se věnovat svým zájmům, zejména psaní, ale on mě nechtěl nechat se tomu věnovat. Chtěl být přeci se mnou!

 Přestali jsme se totiž vídat se svými kamarády, přestali jsme se věnovat tomu, co nás baví. Žili jsme jen sami pro sebe. A to není nikdy dobré.. Čeho je moc, toho je příliš. Vše je třeba, aby bylo v rovnováze a pokud není, stane se prostě něco, co to do rovnováhy dá, a proto se náš vztah časem rozpadl.. Ikdyž mi dával to, co jsem tolik hledala. 

Ono vůbec nevadí, že mluvíte každý svým (ikdyž jiným) jazykem lásky, důležité však je se naučit jazyku lásky, který je srozumitelný pro vaší drahou polovičku.

Co je naplňující pro vás, nemusí být to pravé pro vašeho partnera

Někdo projevuje lásku člověku skrze to, že mu dá dárek, ale to nemusí být stejný jazyk lásky, který vyznává ten, co dárek přijal. Tomu to může být úplně šumafuk! Třeba nám v tu chvíli vůbec nedá ani malým náznakem vědět, že ho dárek potěšil. A my jsme zklamaní. Proč? Proč nemá radost? Protože on má třeba rád, když mu druhý řekne, jak je úžasný, skvělý, že to a to se mu povedlo, „bože, ty jsi tak úžasný, chytrý…“ – to je projev lásky skrze ujištění. Skrze tato slova, které dotyčnému dáte, pochopí, že ho máte opravdu rádi. Ale pokud mu dáte dárek, nic to pro něj ve skutečnosti nemusí znamenat.. Na tom není nic špatného, jistě ho dárek od vás potěší, jen mluví zkrátka jiným jazykem než vy.. A toto nebere jako důkaz lásky.

Nebo může nastat situace, že žena dostane dárek, má z něho upřímnou radost, ale má pocit, že jí partner projevuje tak málo lásky.. Muž může být zmaten. Vždyť pro ní tolik činím. Vždy, když mohu koupím ji něco zajímavého, ať ví, jak ji mám rád. Ona je ráda, ale mnohem radši by třeba slyšela, jak ji máte rád.. Protože její jazyk lásky jsou slova ujištění. Základem je rozšifrovat, jaký je primární jazyk lásky druhého.

Jak to ale jistíme?

Každý se projevujeme jiným způsobem.. Cítím, že toto je obrovské téma, kterým můžeme zlepšit naše vztahy. S kýmkoliv – nejen ty partnerské, ale i mezi přáteli či ve vztahu k dítěti, či rodiči. Každý z nás to máme totiž jinak. Je to stejné jako fakt, že každému se nelíbí stejná barva, stejný styl oblečení, auto, co nám. Rozdíly mezi námi jsou přirozené.

Pojďme se tedy podívat na jednotlivé jazyky lásky, kterými mluvíte vy anebo váš partner..

12729220_955901491154808_4792121461115675786_n

5 jazyků lásky.. Který je ten váš primární (nejdůležitější)? A který vašeho partnera (dětí)?

1. jazyk lásky jsou slova UJIŠTĚNÍ – pokud má váš partner primární jazyk lásky slova ujištění poznáte to tak, že vám říká, jak jste skvělá, jak vás miluje, jak je rád, že vás má.. pokud se k vám chová takto, tak očekává, že vy mu to budete vracet stejným způsobem (skrze slova ujištění). Budete ho ujišťovat o tom, jak je nejúžasnější. Skrze slova ujištění týkající se jeho osoby. Jak se mu to či ono povedlo.. Prostě vychválit do nebes. Ano, většina mužů toto má ráda. Ale pokud vám to říká často, bude to jeho primární jazyk lásky. O to důležitější to slyšet pro něj je. Takto bude dešifrovat lásku z vaší strany :) Čím víc budete slovně obdivovat, tím jistější si bude láskou, kterou k němu chováte.

2. jazyk lásky může člověk projevovat skrze POZORNOST – často vám volá, chce se častěji vidět, píše smsky, rád je s vámi v kontaktu? Častokrát bude tento člověk nesvůj, když mu nedáte přednost a jste v přítomnosti jiných lidí a on zůstane „na ocet“. Může vám to dát hodně silně najevo, protože se cítí v tu chvíli daný stranou. Ale neznamená to, že byste kvůli tomu měli svůj život dát stranou a věnovat se jen jemu. Jen dávám jeden z příkladů, jak se může projevovat to, že hovoří jazykem pozornosti. Možná bude naštvaný, když místo společné procházky dáte přednost tomu, že si chcete jít zaběhat :-) Tento člověk vnímá lásku od vás skrze to, kolik pozornosti mu dáte.

3. jazyk lásky je DAROVÁNÍ DÁRKŮ – rád vás obdarovává? Při většině příležitostí, kdy jede někam na výlet, přiveze vám malou pozornost? K Vánocům od něj dostanete hodně dárků? Klidně vám vyrobí dárek ručně. To je člověk, jehož primárním jazykem, jak projevuje lásku je darování dárků. Takže svou lásku mu dokážete tím, že ho budete obdarovávat. Nemusí jít o hodnotné dary, můžete třeba na zahrádce utrhnout tulipán a darovat ho své drahé polovičce, která mluvím tímto jazykem lásky a bude nadšená. Čím častěji ji budete obdarovávat, i kdyby tím, že jí uděláte svačinu do práce. Bude vzrušením bez sebe.

4. jazykem lásky jsou SKUTKY A SLUŽBY. Můj brácha má doma rád navařeno, uklizeno. Je to jeho jazyk lásky, kterým vnímá to, že ho přítelkyně má ráda, pokud to však nedělá, cítí se nemilován. Pokud po vás přítelkyně chce, abyste doma uklízel, luxoval a vám to je proti srsti, tak pokud chcete, aby její láska k vám rostla. Bude třeba se naučit tímto jazykem lásky k ní mluvit a začít tyto činnosti dělat. Je to důkaz, jak věří tomu, že ji máš rád. Mám kamarádku, co má doma ráda čisto, hodně si na to potrpí. Víkend, co víkend uklízí (ikdyž si na to pak stěžuje, jak jí to nebaví).. Nechápe, jak její manžel může být tak nepořádný a kdykoliv se vrátí z práce, přijde do obýváku ve špinavém oblečení, kde si klidně sedne na čistou sedačku! Vždycky, když mi tu situaci popisuje, cítím jak běsní! Její primární jazyk bude skutky a služby. Manžel by jí nejlépe projevil svou lásku tím, že by si vždycky než jde do obýváku svlékl oblečení v předsíni. Kdybychom byli mnohdy vnímavější k tomu, co cítíme, že druhého štve, tolik by se vyjasnilo, že? :)

5. a poslední jazyk lásky je FYZICKÝ KONTAKT – člověk, který má primární jazyk fyzický kontakt se vás bude snažit kdykoliv kolem vás projde nějakým způsobem dotknout. Třeba tím, že vás pohladí po vlasech, nebo se vám pověsí na krk, či dá letmou pusu. Takový člověk bude čekat, že vy to taky uděláte jemu nazpátek, je to jeho projev, jak dává najevo svou lásku.

A protože každý z nás má jiný jazyk lásky, je třeba to komunikovat s tím druhým. Abychom si ujasnili, co je pro nás důležité. Možná si říkáte jako já, když jsem to zkoumala, že možná máte mix těchto jazyků, že je pro vás důležitá pozornost, dárky, ale i fyzické dotyky. Ano, je to možné, že více projevů lásky jsou pro nás důležité, ale ten primární poznáte tak, že byste bez toho nemohli existovat. Tak je to pro vás důležité! To je odpověď na otázku, který jazyk je ten primární (hlavní), nejdůležitější, aby vaše láska k druhému rostla, nikoliv umírala.

Jaké jsou dopady, když k vám druhý nemluví jazykem, který je vám přirozený?

Dojde k srdeční vyprahlosti. Jako jsem to měla já v dětství, kdy jsem toužila po mamčině pozornosti, ale ona mě ve většině případů odbila slovy, že nemá čas nebo většinu času pro mě prostě nebyla. Z práce jezdila pozdě večer.. O víkendy se přirozeně chtěla věnovat svým zájmům.. Pozornost mi chyběla, proto jsem si ji vynucovala nepřiměřenými způsoby. Třeba tím, že jsem dělala scény a byla jsem za histerku. Toto zlomené srdce, kdy jsem neměla naplněnou svoji nádrž lásky, jsem si nesla dál do života. Do svých vztahů, kdy jsem se často na partnera dost upnula. Ve vztahu, kdy mi (jiný) bývalý partner dával tolik pozornosti, až jsem z toho byla nesvá – byli jsme spolu pořád (což také není zdravé, všechno musí být v rovnováze), jsem si pak tuto nádrž doplnila a naopak se začala dusit.

Ale pomohlo mi to dozvědět se více o tom, kdo jsem, co si ve vztahu přeji a co už ne. Hlavně být sama sebou a rovnocenným partnerem a ne jeho druhým dítětem..

Pokud cítíte, že vás článek obohatil, sdílejte ho dál se svými přáteli, rodinou, partnerem. Věřím, že toto uvědomí nám pomůže posunout vztahy na zcela novou úroveň, kdy je můžeme prožívat v harmonii. Potvrdila bych zde fakt, že je důležité o všem komunikovat. Druhému do hlavy nevidíme. Ptejme se, co by mu udělalo radost, co by mu udělalo den lepším? Tak se dozvíme nejvíc. Pokud si upřímně přejeme druhému ve společném vztahu činit radosti. :)

inspirováno knihou: 5 jazyků lásky – Chapman

O autorce:

Jmenuji se Romča Sedláčková a pomáhám lidem měnit jejich myšlení, díky čemuž pak přesednout ze svého Favorita do Ferrari. :)

Pod pojmem „Ferrari“ si můžete představit cokoliv. Šťastné partnerství, mít více peněz, spokojenou rodinu, být oblíbený mezi ostatními..

Díky tomu, že jsem dřív žila vystresovaný a nenaplněný život, dnes vím, co jsem musela změnit a nyní si mohu užívat každého dne naplno a radovat se z lásky, která je kolem nás. Mým poselstvím je předat toto uvědomění dál do světa lidem, kteří si přejí šťastné partnerství, skvělou práci a hojnost financí! Zkrátka cokoliv si doplníš sem ………………… To, proč to teď nemáš je jen ve Tvé mysli!

V dubnu roku 2015 jsem napsala svůj první ebook 10 tipů jak najít vysněného partnera (psáno dle skutečné události, té mé..)

11221724_10205324776700652_4194124298223347250_n


Leave a Reply

Přejít k navigační liště